Plakalı Isı Eşanjörleri Hakkında Yazılar

HVAC Sistemlerde Contalı Plakalı Isı Eşanjörleri

HVAC Sistemlerde Contalı Plakalı Isı Eşanjörleri

Tüm dünyada ticari bina ve konut satışlarındaki hızlı artış ve artan inşaat projeleri, HVAC sektöründeki büyümeyi de tetikliyor. Her geçen yıl artan kentleşme ve sanayileşme, HVAC sistemlerinin kullanıldığı daha fazla fabrika ve konut projeleri için bir talep yaratmaya devam ediyor.
Bu talebe karşılık olarak kullanılan sistem çözümlerinden biri de Contalı Plakalı Isı Eşanjörleridir. Düşük işletme maliyetlerinde, yüksek verimlilik ve esnek ürün yelpazesi ile Isıtma, soğutma, havalandırma ‘’HVAC’’ ile sıcak su uygulamalarında sıkca kullanılan, ısı aktarım çözümüdür. Günümüz ısıtma soğutma uygulamalarında konfor amaçlı uygulamalarda ısı aktarımında önemli bir yere sahiptir.

HVAC Sistemlerde Contalı Plakalı Isı EşanjörleriKonfor amaçlı uygulamalarda ısı aktarımında akışkan olarak “su” kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en bilineni kalorifer (radyatör) kullanımıdır. Bu uygulamada ısı kaynağından (kazan, jeotermal vs.) gelen sıcak akışkan sahip olduğu ısıyı aradaki plakalı eşanjör yardımıyla, radyatörlerde devir daim yapan diğer akışkana aktarır.

Konfor amaçlı uygulamalardan bir diğeri ise yerden ısıtma uygulamalarıdır. Bu yönteme göre ısıtma, yerin altına yerleştirilmiş bir boru hattı devir daim sistemi ile yapılır. Genellikle, yerden ısıtma sistemi, kalorifer sistemi için tamamlayıcı bir yöntemdir. Yerden ısıtmadaki devir daim devresi, kalorifer sistemine bağlanır.

Diğer bir ısıtma yöntemi havalandırma sistemlerinde fancoil kullanımıyla sıcak hava çevirimi yaratmaktır. Bu yöntem, çoğunlukla kamusal ve umumi yapılarda tercih edilen mekan ısıtmasıdır.

Plakalı Isı Eşanjörlerinin en yaygın kullanım alanlarından biri de kullanım sıcak su üretimidir. Isı kaynağı olarak, mevcut ısıtma kaynaklarının (kazan vs.) yanı sıra güneş enerjisi, jeotermal veya enerji tasarruf yöntemlerinden biri olan atık ısı geri kazanımı kullanılarak sıcak su elde edilebilir.