Küresel vanalar, ister manuel ister otomatik olarak çalıştırılsın, esas olarak katı parçacıklar içeren viskoz sıvılarda ve genellikle engelsiz bir akış gerektiren uygulamalarda kullanılır. Vana tasarımında kullanılan KÜRE parçası TAM açıldığı için hatlarda basınç kayıplarına da izin vermemektedir. Daha düşük pompa gücü ve elektrik tasarrufu nedeniyle ekonomik fayda da sağlamaktadırlar.

Isıtma Ceketli Küresel Vanalar

Gıda sınıfına uygun dizayn edilmiş küresel vanalar, gıda işleme, (çikolata için özel ısıtma ceketli imalat) içecek, şarap yapımı, yağ yapımı, kozmetik ve kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Gerekli hallerde, hijyen şartları sağlaması için metal iç pürüzlülük ve sızdırmazlık uygulamaları özel olarak dizayn edilmiştir.

Küresel vana, bir aktüatör ile otomatik olarak veya bir kol ile manuel olarak çalıştırılabilir.

Kol, valfi “açık” veya “kapalı” konumda bloke eder. Aktüatör, pistonun eksenel hareketini bilyaya ilettiği 90°’lik bir dönme hareketine dönüştürür.

Bağlantı şekilleri dişli, flanş, kaynak şeklinde olabilir. Kullanıldığı Basınç aralıkları 0-16 bar, sıcaklık limitleri – 10 C / + 150 C sızdırmazlık elemanları Ptfe ve Epdm’dir.