Plakalı Isı Eşanjörleri Hakkında Yazılar

Plakalı Eşanjör Nedir?

Plakalı Eşanjör Nedir?

Plakalı Eşanjör Nedir?; Fizik yasaları, bir sistemin enerjisinin dengelenene kadar akmaya devam ettiğini söyle. Termodinamik yasasına göre, her iki sistem arasındaki ısı veya sıcaklık farkları sebebiyle, ısı bir sistemden diğerine akar. Eşanjörler denge prensibine göre çalışır. Isı eşanjörleri, bir akışkandan diğerine ısı transferinde en önemli rolü oynarlar. Isı eşanjörlerinin farklı türleri vardır ve plakalı eşanjör (PHE) bunlardan biridir. Plakalı eşanjör, yüzeyden ısıyı çekerek, soğuk ve sıcak sıvıyı birbirinden ayırır. Bu makale temel olarak plakalı ısı eşanjörünün çeşitli yönlerini açıklamaktadır.

Plakalı Eşanjör Nedir?

Plakalı Eşanjör Nedir

Şimdi gelelim Plakalı Eşanjör Nedir sorusunun cevabına, 1920’lerde Dr. Richard Seligman tarafından ilk larak icat edilen plakalı ısı eşanjörü (PHE), ısıyı bir sıvıdan diğerine bir dizi metal plaka kullanarak taşır. Bu plakalar, birbirinin üzerine yerleştirilerek oluşturulan kanallar vasıtasıyla, sıvının aralarında hareket edebilmesini sağlarlar. Plakalı Eşanjör herhangi bir fiziksel temas olmaksızın aralarında sıcaklık farkı olan sıvı veya gaz iki akışkanın birinden diğerine plakalar vasıtasıyla ısı transferini sağlayan devre elemanıdır.

Plakalı ısı eşanjörlerinin diğer ısı eşanjörlerine göre en önemli avantajı, akışkanın daha geniş bir yüzey alanına maruz kalarak plaka üzerine yayılması sebebiyle ısı transfer oranını arttırması ve sıcaklık değişim oranını önemli ölçüde hızlandırmasıdır.

Günümüzde plakalı eşanjörler çok yaygın olarak kullanılmaktadır ve çok küçük kaynaklı tasarımlarda sıcak su bölümünde milyonlarca kombi kullanılmaktadır. Bu kadar küçük boyuttaki yüksek ısı transfer verimliliği, bir kombide kullanım sıcak suyu (DHW) akışını artırır.

Küçük plakalı ısı eşanjörlerinin ev ısıtması ve sıcak su üzerinde büyük etkisi vardır. Büyük iş modelleri, plakalar arasında contalar kullanırken, daha küçük modeller kaynak yapma eğilimindedir.

Plakalı Eşanjörün Çalışma SistemiPlakalı Eşanjörün Çalışma Sistemi

Plakalı ısı eşanjörü, ısıyı akışkanlar arasında iletmek için bir dizi metal plaka içeren bir tür ısı eşanjörüdür. Plakalı eşanjör, termodinamik prensibine göre çalışır. Bu eşanjörlerde, her bir plaka, kapalı, içi boş boru şeklinde bir kabuğa sahiptir.

Plakalar, yarım parçalar arasında ısı alışverişi yapmak için ince dikdörtgen kanallar geliştirilecek şekilde düzenlenmiştir. İşletme sıvısı bu bükülmüş ve dar kanallar arasında hareket eder.

Bu eşanjörün plakaları, sıvı akışını kontrol etmek için contalarla çevrilidir. Bu contalar, bir plaka üzerinde yalnızca bir tür sıvı (örneğin ısıtılmakta olan yağ) ve bir sonraki plaka üzerinde başka bir sıvı (sıcak su gibi) dağıtılacak şekilde düzenlenir. Aşağıdaki şekil iki bitişik panoyu temsil etmektedir.

Bu düzenlemeden sonra, soğuk ve sıcak akışkanlar dönüşümlü olarak plakadan geçer, bu sayede bir ısı değişimi gerçekleşir. Plakalar geniş bir yüzey alanına sahiptir; bu nedenle borulu ısı eşanjörlerinden daha mükemmel bir ısı transfer oranı sunarlar.

Plakalı Isı Eşanjörü Nasıl Çalışır

Plakalı Isı Eşanjörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Alttaki şemada da görebileceğiniz gibi, soğutma sıvısı girişi (mavi) altta, soğutma sıvısı çıkışı üstte ve tersine, sıcak sıvı çıkışı (kırmızı) olarak gösterilmiştir. Soğuk sıvı yukarıya doğru akar ve soğutulacak sıvı aşağıya doğru ısıyı plakalardan geçirerek akar. Bu işlemin tamamlanmasından sonra, ısıtma ortamı nihayet soğutulmuş ve soğutma ortamı ısıtılmış olur.

Plakalı ısı eşanjörlerinin ısı transfer prensibi ve tasarımı, kompakt tasarımları, düşük ısı kayıpları, geniş uygulama yelpazesi, esnek çalışma, yüksek ısı transfer verimliliği, küçük kurulum alanı ve uygun kurulum ve temizleme fonksiyonları ile karakterize edilir.

Bu yazımızda Plakalı Eşanjör Nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık, her türlü sorunuzda bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.