Pompalar Hakkında içeriklerimiz

Süt Alım İşlemi Uygulaması

Süt Alım İşlemi

Süt; öncelikle köylerden, süt toplama merkezlerinden süt toplama araçları ile toplanır. İlk olarak pompa ihtiyacı güğümlerden sütün emilip, tankerlere alınması sırasında ortaya çıkar. Bu aşamada hava yapmayan ve emiş kabiliyeti olan pompalar kullanılmalıdır. Bazen monofaze elektrik ile çalışan pompalarda tercih edilebilirler. RF serisi Esnek pervaneli pompalarımız ve Aspir serisi paslanmaz çelik pervaneli kendinden emişli pompalarımız , ideal bir transfer sağlamaktadır. Toplanıp taşıma tankerleri ile süt işleme tesislerine gelen sütün gerekli filtreleme ve tartımını yapılır.

Araç üzerindeki RF serisi bir pompa ile, tankerdeki süt hava yapmadan , en kısa sürede stok tanklarına alınır.

Farklı üreticilerden ve mandıralardan farklı ısı ve değerlerde toplanan sütün, önce süt toplama merkezlerinde gerekli kontrolleri yapılarak, yapısında herhangi bir bozulma olup olmadığı belirlenir ve süt Paslanmaz Çelik Plakalı Isı Değiştiricilerimiz (süt ön soğutma işlemi ) ile 4 dereceye kadar soğutulur. Bu işlem farklı çiftliklerden gelen sütün aynı ısıda toplama merkezine ulaşması mümkün olmaması sebebiyle yapılır, eğer herhangi bir çiftlikten gelen sütte bir bozulma söz konusu ise soğutma tankına girmeden bu anlaşılmalı ve bozuk sütün diğer sütlere karışması önlenmelidir. Gerekli kontrolleri yapılan ve soğutma tankında 4 derecede hazır bulunan süt, izolasyonlu taşıma tankerleri ile işleme tesisine ulaştırılır. İzolasyonlu tankerlerin izolasyon sistemlerinin de belli bir çalışma süresi olduğundan, süt, işleme tesisine yaklaşık 5-6 saatte ulaştırılmalıdır. İşleme tesisine gelen süt, süt alım ünitelerine pompalar yardımıyla tankerden işletme girişinde bulunan stok tanklarına alınır. Bu aşama da Hyginox, Aspir ve RF serisi pompalarımız görev yapar.

Stok tanklarına alınan süt LM ve LR serisi yandan karıştıcılarımız ile karıştırarak süt yağının süt içerisinde eşit yayılmasını sağlar.

Süt taşıma tankleri ve stok tanklarından , içlerinin temizlenmesi ve numun alınması amacıyla , Elica marka tank kapaklarımız ve Keofit ve İnoxpa marka numune alma vanalarımız kullanılabilmektedir. Ayrıca tüm bu aşamalarda paslanmaz çelik hat filtrelerimiz ile , sütün içinde olabilecek yabancı maddeler süzülür .